16 Ağustos 2016 Salı

ÇOCUKLAR İÇİN OYUN ÇADIRIÇocukları sevindirmek ne kadar kolay. Onları küçücük bir şekerle de sevindirebilirsiniz, kağıttan yaptığınız bir uçakla veya minik bir oyuncakla da... Ama, yapımı çok basit bir çadır, onları düşündüğünüzden daha çok mutlu edecektir. Çünkü, çocuklar kuytu köşelere saklanmayı çok severler.
 Ben, oğlum küçükken koltuk minderlerini, koltuk kenarlarına sıralayıp, üstünü de bir çarşafla örtüp, ona küçük bir kulübe yapardım. Ay! Ne mutlu olurdu. Bazen meyve tabağı alıp birlikte bu yuvada meyve yerdik. Galiba bende de biraz çocukluk varmış. Aslında anne ve babalar çocuklarıyla büyürler. Ben de oğlumla büyüdüm. Şimdi küçük çocukları olanlar, bizlere göre daha şanslı, çok güzel oyuncaklar ve çocukları mutlu edecek çok güzel fikirler var. Bunları satın alabilirsiniz ya da kendiniz de yapabilirsiniz. Ben de çok sevdiğim bir arkadaşımın küçük oğlu için bir kızılderili çadırı yaptım. Siz de yapın, çocukların gözlerindeki mutluluğu görünce, emeğinizin boşa gitmediğini göreceksiniz.

Bunun için, marangoza hazırlatacağınız 5 m. uzunluğunda 4 adet sopa ve  5 m. kumaş yeterli.
Kumaşı; taban ölçüsu 1,25cm, uzunluğu 4,5m. olacak şekilde üçgen kesiyoruz. (Dikiş payı vermeyi unutmuyoruz.) Çadırın üç kenarı için bu ölçülerde kesim yaparken, ön yüzü için bu üçgen ölçüsünün yarısını hesap etmeliyiz, çünkü orada kapı olacak.


 Ben kapı bölümünü çift katlı çalıştım, açılınca, kırmızı kumaş görünsün ve daha bir havalı olsun diye. 
 Sopaların geçeceği kanalı oluşturmak için, ayrıca sopa genişliği kadar uzun kumaşlar kestim ve iki üçgeni birleştirirken arasına bu kumaşı koydum. Makinede dikişlerini yaptım.
 Sopaları hazırladığım bu kanallardan geçirdim.

Sopaların üstlerini kırnap ipiyle bir güzel bağladım. 
Sonuç harikaydı. 

 Çocuk çok meşgul, rahatsız etmeyin :))
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

E-posta Takibi

Çeviri